Sokan osztjk azt a vlemnyt, hogy a vilgon Neplban a legmagasabb az egy ngyzetmterre es templomok szma. Ennek egyetlen oka van, mgpedig a klnbz vallsi kzssgek egymssal szemben tanstott tkletes tolerancija. Mindegyik npcsoportnak megvan a maga vallsa, az si smnkultuszok s a muzulmn kisebbsg remekl megfr a tbbsgben lev hinduizmus s a buddhizmus klnbz gazatai mellett. Ez utbbi kt vallsnak olyan sok a kzs metszspontja, hogy kls szemll sok esetben nem is tudja megklnbztetni ket egymstl. Habr az orszg hivatalos vallsa a brhmnizmus, a gyakorlatban legtbbszr egy, a hinduista s buddhista tanok sajtos keverke szerint lnek az emberek. A lakossg buddhista hnyadt nagyban nvelte a Tibetbl elmeneklt lmk s hveik befogadsa, akik a valls tibeti gazatnak meghonostsval tovbb sznestettk a palettt. Emellett termszetesen ide is eljutottak az eurpai keresztnysg hittrt szerzetesei, akiknek ksznheten Krisztus kveti is kpviseltetik magukat.
A Szerbitl tbb mint msflszer nagyobb orszgot Fldnk kt legnpesebb orszga: Kna s India fogja kzre. Nepl a Hindusztni-alfld forr skjtl a Himalja fensges koszorjig, az serdk buja lvilgtl az rk h s jg birodalmig. A Himalja falai kztt tallhat a Nepli vlgy, melyet a Bagmati s a Visnumati foly tesz termkenny. Ez az orszg lskamrja. A dli terleteken, a Hindusztni-alfld szaki peremn tallhat a Terai-sksg, szavannkkal, mocsarakkal s dzsungelekkel tarktva. Itt lnek zsia utols orrszarvi, de jelents az elefnt-, tigris- s leoprdpopulci is.
Az orszg elnevezse krl mindmig vitk vannak, egyesek a szanszkrit nipalaya szra vezetik vissza eredett, melynek jelentse „hegyek lbnl”, mg msok szerint a tibeti niyampal szban rejlik az eredete, amely „szent fldet” jelent.
Nepl terletn mr az i.e. VIII. szzadban is kiptett llamalakulat ltezett. A trnon kb. t vszzadon t 28 kirly vltotta egymst a tibeti-burmai eredet Kirat-dinasztibl. Az utols kirly, Kirati Gastee nem tudott ellenllni az szak-Indibl (a mai Bihar llam terletrl) rkez licchavik invzijnak, akik kzel 300 vig megvetettk itt a lbukat. Ebben az idben lett Nepl hindu orszg, s alakult ki a mig is jellemz kasztrendszer. Ez a korszak volt egyben a nepli mvszet els aranykora is. A licchavik leszrmazottjai a nevariak, akik Nepl slakosainak szmtanak.
I. Shivadeva kirly apsa, Amsuvarman 604-ben maghoz ragadta a hatalmat, s megalaptotta a kzel hatszz vig uralkod Thakuri-dinasztit. A korbbi aranykorral ellenttben a nepli trtnszek ezt az instabil korszakot Nepl „stt korszaka”-knt jellemzik.
A X. szzadban Gunakamadeva kirly alaptotta Kantipur vrost, a mai Kathmandut. A legenda szerint Arideva, az utols Thakuri uralkod ppen birkzott (!), amikor hrl vette firkse szletst, gy annak nevbe a „malla” szcskt is belefoglalta, ami szanszkrit nyelven birkzt jelent. gy lett Arimalla kirly (ur. 1200-1216) a Malla-dinasztia megalaptja. A tbb mint flezer vig tart Malla-korszak Nepl szmra ismt a bks fejlds korszakt jelentette. A hindu valls Malla-uralkodk klnsen kiemelked tolerancit mutattak ms vallsokkal szemben, gy mindenekeltt a buddhizmussal, ami a mig is pldartk vallsi tolerancia alapjait teremtette meg.
A Malla-dinasztia Yaksha Malla (ur. 1428-82) pontosan fl vszzados uralkodsa alatt rte el a zenitjt, m halla utn fiai nem tudtak megegyezni az rksgen, gy az orszg hrom vrosllamra hullott szt: Kathmandu, Patan (Lalitpur) s Bhaktapur (ms nven Bhadgaon).
A kzponti hatalom hinyt hasznlta ki 1768-ban a Gurkha (Gorkha) Fejedelemsg uralkodja, Prithvi Narayan Shah (ur. 1742-75), aki elfoglalta Kathmandut, majd ksbb sorra a tbbi fejedelemsget is, s gy ismt egyestette az orszgot.
|