Mivel Surendra kirly hrom fia kzl a legidsebb, a trnrks egy lzrohamban mg apja letben elhunyt (egyes forrsok szerint megmrgeztk), gy a kirly hallt kveten a trnra unokja, az akkor 6 esztends Prithvi Bir Bikram Shah (ur. 1881-1911) kerlt, gy aztn tnyleg „szabad volt a vsr” a hatalomhes Rank eltt. A gyermekkirly nagykorsgig desanyja, Lalita zvegy kirlyn kpviselte a kirlyi hatalmat – mr amennyi megmaradt abbl. Prithvi kirly hozatta orszgba az els gpkocsikat, ptette meg a mig is hasznlatos kirlyi rezidencit, a Narayanhity palot, valamint szorgalmazta a vezetkes ivvz-rendszer kiptst is. 36 vesen bekvetkezett hallakor a trnra ismt csak egy kiskor uralkod kerlt, az t esztends Tribhuvan (ur. 1911-55) szemlyben, akinek nagykorsgig mostohaanyja, Ratna Divyeshwari Devi kirlyn volt a rgens (a kirlyn a legsibbnek szmt hindu dinasztia, a Kangra-uralkodhz hercegnje volt). A kirlyn tbbszr nyltan is szembeszllt a Rank elkpzelseivel, fknt az els vilghbor alatt, amikor is ellenezte Nepl belpst a hborba a britek oldaln (helyette orszga semlegessgrt szllt skra), mde a Rank erre hallosan megfenyegettk, gy knytelen volt flrellni. A ksbbiekben Tribhuvan kirly is tbbszr szembeszllt a Rank ultrakonzervatv kormnyzati mdszereivel szemben, mire k hzi fogsgban tartottk a sajt palotjban…
A mlt szzad negyvenes veinek vgn az nknyuralom s llami terror hatsra egsz Neplban egymst rtk a sztrjkok, tntetsek s megtorlsok. A fogoly Tribhuvan kirly vgl cselekvsre sznta el magt. Egy alkalommal engedlyt krt a miniszterelnktl, Mohan Samser Rantl, hogy egyik klvrosi palotjba ltogathasson. Ott lruht lttt, a kert falt megmszva lerzta reit, s az indiai nagykvetsgre meneklt. Az elkpedt nagykvettl India segtsgt krte ahhoz, hogy orszga megszabaduljon a miniszterelnktl. A nagykvetsg a kirlyt a kormnyf fenyegetzse ellenre sem volt hajland kiadni, a miniszterelnk viszont a kvetsg diplomciai srthetetlensgt – hbort kockztatva – vgl is nem merte megsrteni. Dhben viszont megfosztotta a kirlyt eljogaitl, s a trnra unokjt, az akkor hromesztends Gyanendra herceget – a mai kirlyt – ltette. Nhny napra r egy replgp Delhibe szlltotta a kirlyi csaldot. Egyedlll trtnelmi momentumra kerlt teht sor: az uralkod elhagyta orszgt, hogy klfldrl prblja megdnteni miniszterelnke zsarnoksgt.
Nem sokig volt szmkivetsben. A nemzetkzi visszhang, a bels npi tntetsek s a kls diplomciai nyoms hatsra a kormnyf knytelen volt meghtrlni, gy hrom hnap utn, 1951. februr 15-n a kirly visszatrt Kathmanduba, s elfogadta a miniszterelnk (aki egyben nsza is volt!) rsos lemondst (ezzel a hromves kisfi „uralkodsa” is vget rt). Nepl ettl kezdve szlesre trta kapuit a klfldi tke s az idegenforgalom eltt: mrskelt reformokkal hozzlttak az vszzadokon t elzrt orszg modernizlshoz s tervszer gazdasgfejlesztsi programok elindtshoz. Kt vre r Nepl ismt a vilg rdekldsnek kzppontjba kerlt. Ugyanis egy j-zlandi mhsznek, Edmund Hillarynak nepli ksrjvel, a serpa Tenzinggel 1953. mjus 9-n sikerlt meghdtania a vilg legmagasabb hegycscst, a 8848 m magas, a helyiek ltal inkbb Csomolungmaknt emlegetett Mount Everestet. Ismeretes, hogy a vilg tz legmagasabb hegycscsa kzl ht Nepl terletn tallhat.
Tribhuvan kirly 1955-ben egy zrichi magnklinikn hunyt el. A kathamandui nemzetkzi repltr mig is a nagy kirly nevt viseli. A kirlynak hrom felesgtl hrom fia s 13 lnya szletett. Kzlk hat lny mg mindig l. gy pl. Dibya Shree Malla hercegn, aki ngygysz orvosprofesszorknt rengeteget tett hazja egszsggynek a fejlesztsrt, s mig is praktizl (rdekessgknt jegyzem meg, hogy a hercegn ppen a jelenlegi kirlyi dinasztia ltal letasztott Malla-uralkodhz egyik leszrmazottjhoz ment felesgl). Tribhuvan kirly hrom kiskor lnya viszont a Kathmandut 1934 janurjban sjt hatalmas fldrengs ldozatv vlt. |